DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2020

11 lutego 2020 r. (wtorek) obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”. Nadchodząca edycja Dnia Bezpiecznego Internetu zachęca wszystkich do aktywnego uczestnictwa w współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online. Podczas obchodów DBI 2020 organizatorzy chcą podkreślić istotę współpracy pomiędzy różnymi sektorami przy wspieraniu pozytywnych zmian w sieci. Wszyscy powinniśmy angażować się w promowanie pozytywnych zastosowań internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie kultury zrozumienia.

Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka.
W związku z powyższym nasza szkoła została zgłoszona do Ogólnopolskiego Konkursu dla szkół „Uczeń bezpieczny w sieci XX edycja”. Celem konkursu jest spopularyzowanie wśród uczniów bezpieczeństwa w sieci. Konkurs przeprowadzony zostanie w szkole w okresie od 27 lutego 2020 r. do 30 czerwca 2020 r. i będzie polegał na wykonaniu przez społeczność szkolną zadań konkursowych.

Zadania konkursu: UCZEŃ BEZPIECZNY W SIECI
1. Prywatność i bezpieczeństwo – czy wiesz jak bezpiecznie posługiwać się Internetem? – przygotowanie tablicy z wykazem właściwych zachowań w sieci.
2. Mobilne środowisko edukacyjne w mojej szkole – czyli nowe technologie wykorzystywane w nauczaniu. Przygotowanie prac plastycznych/pisemnych, zdjęć.
3. Przeprowadzenie pogadanki na temat „Nie jestem anonimowy w sieci”.
4. Autoprezentacja uczniów na portalach społecznościowych – pogadanka na temat zagrożeń związanych z zamieszczaniem i udostępnianiem zdjęć oraz treści w sieci.
5. Czy gry komputerowe szkodzą uczniom? – zorganizowanie spotkania z Policją/psychologiem na temat agresji i przemocy rówieśniczej wynikającej z fascynacji grami.
6. „Jak spędzam wolny czas w sieci?” – prace pisemne/plastyczne i zdjęcia uczniów.
7. Przygotowanie plakatu pod hasłem „Uczeń bezpieczny w sieci”.

Koordynator z ramienia szkoły
Anna Słotwińska-Jakubowska