… to kolejna odsłona międzyprzedmiotowego projektu “Teatr kuchni”, która miała miejsce           17 grudnia 2021 roku. Naszymi gośćmi byli nauczyciele i uczniowie klasy ósmej ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Bełżycach. Tym razem chcieliśmy udowodnić, że z perspektywy wielu dziedzin nauki można mówić nawet o tradycjach Bożonarodzeniowych. Zadania projektowe realizowane były od listopada. Odbyły się liczne konkursy przedmiotowe i inne przedsięwzięcia, a w pracowniach gastronomicznych unosił się zapach pierników.

Spotkanie rozpoczęło się od wręczenia nagród w konkursie literackim na wierszowane życzenia świąteczne. Nauczycielki języków obcych przygotowały quiz pt. “O smakołykach na językach” i wręczyły nagrody za najlepsze tłumaczenie fragmentów “Kubusia Puchatka”.

Tematem przewodnim były oczywiście pierniki, a najważniejszym ich składnikiem jest miód. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się o nim wszystkiego dzięki prezentacjom przygotowanym pod kątem jego zastosowania w kosmetyce, wpływu na zdrowie, a nawet składu chemicznego. Gościem specjalnym był pan Stanisław Kamiński, który prowadzi pasiekę i opowiedział o miodzie z perspektywy pszczelarza.

Zaprezentowano również doświadczenie fizyczne, które dowodziło, jaką gęstość i ciężar ma miód. Były również informacje na temat produkcji i eksportu miodu, czyli spojrzenie od strony geograficznej. Pierniki mają też swoją historię. Ten aspekt był kolejnym tematem przedstawionym przez uczennice i uczniów “Kopernika”. Opowiedzieli o historii handlu przyprawami i historii pierników toruńskich.

Klamrą spotkania było wręczenie kolejnych nagród. Uczniowie zostali nagrodzeni  w konkursie “Zadaniowy zawrót głowy” zorganizowanym przez nauczycieli przedmiotów matematyczno- przyrodniczych.

Ostatnim i najsłodszym punktem naszego spotkania była degustacja piernikowych pyszności przygotowanych przez uczniów kształcących się w zawodach gastronomicznych. Było naukowo i smacznie!