21 października 2023 r. świętowaliśmy Jubileusz szkoły. Honorowy patronat nad uroczystością objęli: Pan profesor Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki,Pan Zdzisław Antoń, Starosta Lubelski i Pani Teresa Misiuk, Lubelski Kurator Oświaty.
Wszystkim obecnym na Jubileuszu bardzo dziękujemy za obecność i stworzenie atmosfery, którą zapewnić mogli Ci, którzy kiedykolwiek w jakikolwiek sposób byli związani z naszą szkołą. Dziękujemy za miłe słowa skierowane do szkolnej społeczności naszym Gościom.
Jubileusz rozpoczęła uroczysta msza św. w Kościele Parafialnym pw. Nawrócenia św. Pawła odprawiona przez księdza Konrada Szlachtę. Homilię wygłosił ks. Paweł Szymański. Następnie maszerowaliśmy ulicami miasta w rytm marsza. Eskortował nas wóz Straży Pożarnej i Policja. Skąpani w promieniach słońca i bezpieczni dotarliśmy do szkoły. Na sali gimnastycznej odbyła się akademia, prowadzona przez panią Agnieszkę Kwiatkowską, nauczycielkę języka polskiego i Adama Skraińskiego, nauczyciela historii i wiedzy o społeczeństwie, podczas której wspominaliśmy przeszłość. Został wyświetlony film złożony ze zdjęć pochodzących ze szkolnych kronik i archiwów prywatnych. Wspominaliśmy również tych nauczycieli, którzy odeszli. Obydwa filmy były zaprezentowane z myślą, że jedno zdjęcie mówi więcej niż tysiąc słów. Do filmów dołączone zostały recytacje wierszy wykonane przez uczniów: Martynę Taramas, Piotra Kołtuniewicza i Jakuba Majkuta. W przemówieniu Anny Matysek, dyrektora Zespołu Szkół, znalazło się kilka ważnych dat, ale przede wszystkim słowa uznania dla dyrektorów, nauczycieli, pracowników i uczniów wszystkich pokoleń związanych z naszą szkołą. Dokładne informacje dotyczące rozwoju szkoły zawarte są w monografii wydanej z okazji Jubileuszu.
W trakcie uroczystości miały miejsce spontaniczne i niezwykle miłe zdarzenia. Pani Danuta z domu Winiarska, rok ukończenia szkoły 1965, wspominała swoje szkolne lata, które urozmaiciła piosenkami bliskimi jej pokoleniu i sercu. Razem z nią śpiewała cała sala. Wychowankowie pani Marianny Żydek, rok ukończenia 1971, wręczyli kwiaty swojej ukochanej nauczycielce ( najstarszej na sali ), a wszyscy obecni wstali i odśpiewali „Sto lat”. Bukietami kwiatów uhonorowani zostali byli dyrektorzy „Kopernika” pani Elżbieta Kaszlikowska i pan Stanisław Banach. Po przemówieniach, wspomnieniach i gratulacjach nasze nauczycielki wraz z uczennicami odśpiewały hymn szkoły, poczty sztandarowe odprowadziły sztandary: Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika i Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika. Dyrekcja w osobach: Anna Matysek, Małgorzata Dubil i Dariusz Grabek zaprosili wszystkich do zwiedzania szkoły, a pana Starostę Zdzisława Antonia o odsłonięcie pamiątkowej tablicy.
Pokój nauczycielski zamienił się tego dnia w salę bankietową dzięki nauczycielom przedmiotów gastronomicznych, a od godziny 16. rozpoczął się bal absolwenta, który został zorganizowany w „Domu Weselnym u Torunia” w Bełżycach.
Było wzruszająco, wesoło i spontanicznie.
Filmy z uroczystości jubileuszowej
Galeria zdjęć z uroczystości jubileuszowej
Dzień dobry Państwu!
Witam bardzo serdecznie wszystkich, którzy przybyli na naszą uroczystość.
Motywem przewodnim dzisiejszego spotkania będzie most. Dlaczego? Niech odczytają ten obraz Państwo jako metaforę związku przeszłości z teraźniejszością. Przez ten most przeszło ponad 300 nauczycieli, wielu pracowników administracji i obsługi, a wreszcie ponad 7000 tysięcy absolwentów.
1 września 1953 r. rozpoczęła działalność szkoła ogólna jedenastolatka pod nazwą Szkoła Podstawowa i Liceum Ogólnokształcące w Bełżycach. W 1967 roku utworzono odrębną szkołę podstawową i Liceum Ogólnokształcące. W roku szkolnym 1972/73 Liceum Ogólnokształcące otrzymało imię Mikołaja Kopernika i ufundowany został sztandar. W roku 1980 decyzją Kuratora Oświaty został utworzony Zespół Szkół, który od 2003 roku nosi imię Mikołaja Kopernika, a w skład Zespołu wchodzi obecnie Liceum Ogólnokształcące, Technikum, Branżowa Szkoła I stopnia, Branżowa Szkoła II stopnia i Liceum dla Dorosłych.
W dzisiejszej uroczystości towarzyszą nam dwa sztandary: historyczny już sztandar Liceum i sztandar Zespołu.
Szkoła od 1953 roku przeszła wiele zmian, które były zależne od polityki państwa, ale także pomysłów dyrektorów i koncepcji organu prowadzącego, którym przez lata było Lubelskie kuratorium oświaty, a od 1999 r. Powiat Lubelski.
Na tym slajdzie widzą Państwo nazwiska dyrektorów Kopernika.
Mam to szczęście i zaszczyt, że kilku z nich znałam, znam osobiście. Są dziś z nami pani Elżbieta Kaszlikowska i Pan Stanisław Banach, dyrektorzy, którzy przyczynili się do rozwoju szkoły, wprowadzenia nowych kierunków kształcenia i poszerzania bazy dydaktycznej. My kontynuujemy ich dzieło i staramy się wprowadzać w życie swoje pomysły, które mamy nadzieję służą naszej szkole.
A na co zwracają uwagę uczniowie?
Pokażemy teraz film z naszego Instagrama, który z inicjatywy uczniów, nazywanych ekipą Instagrama, został upowszechniony pod nazwą „Rzeczy, które w naszej szkole po prostu mają sens”.
Jak Państwo zauważyli nie był to film panoramiczny, z prostego powodu – był przygotowany do oglądania na smartfonach. Zachęcam do śledzenia naszego Instagramowego profilu, ponieważ pojawiają się tam materiały przygotowywane wyłącznie przez uczniów.
A nasi uczniowie, ci obecni, ale także ci, którzy są absolwentami „Kopernika” zawsze wyróżniali się kreatywnością i ambicją. Angażowali się w życie szkoły i środowiska lokalnego. Pod kierunkiem nauczycieli realizowali projekty i przedsięwzięcia naukowe, sportowe a także artystyczne.
I jak to w szkole, jedni uczyli się z ogromnym zapałem, inni z trochę mniejszym, ale znakomita większość naszych absolwentów pełni dziś ważne role społeczne. I z tego my nauczyciele możemy być dumni.
Mam nadzieję, że czas spędzony w murach tej szkoły był czasem ważnym, wspominanym dziś z sentymentem. Niektórych ten sentyment zatrzymał na dłużej i są dziś u nas nauczycielami lub pracownikami administracji i obsługi. Stanowią 20% składu ekipy „Kopernika” ( tak lubimy o sobie mówić).
Jak wcześniej wspomniałam, szkoła rozwija się dynamicznie. Ten rozwój jest możliwy dzięki wsparciu organu prowadzącego, organu nadzorującego i wreszcie Ministerstwa Edukacji i Nauki, do którego występujemy o środki z rezerwy subwencji oświatowej. Do rozwoju przyczyniają się również rodzice, którzy zawsze angażowali się w życie szkoły, mam tu na myśli przede wszystkim tych, którzy wchodzą w skład Rady Rodziców z ich przewodniczącymi na czele.
I za to nieocenione wsparcie chciałam serdecznie podziękować.
Dziękuję nauczycielom, którzy pracowali i pracują w Koperniku za ciężką pracę, jest ciężka, bo to praca z emocjami i na emocjach.
Dziękuję Pracownikom administracji i obsługi, bo bez nich ten szkolny system po prostu nie działa.
Dziękuję absolwentom za to, że kiedyś wybrali tę szkołę, byli tu i zostawili cząstkę siebie, a dzisiaj są z nami, żeby świętować ten jubileusz. My nauczyciele i pracownicy byliśmy i jesteśmy dla Was drodzy absolwenci i uczniowie.
Zapraszam wszystkich Państwa do tego, abyśmy chociaż na chwilę otworzyli się na wspomnienia, bo głęboko wierzę w to, że pamięć o przeszłości kształtuje naszą tożsamość.
Jestem świadoma, że nie da się w pełni pokazać dziś całej historii tych 70. lat, ale wierzę, że poruszymy dziś strunę w sercu, która odpowiada za wzruszenia. Powspominajmy i powzruszajmy się zatem.
Jubileusz zaszczycili swoją obecnością:
Pan Janusz Wawerski, ekspert ds. współpracy z samorządem, który reprezentował Ministra Edukacji i Nauki,
Pan Pan Zdzislaw Antoń – Starosta Lubelski,
Pani Ewa Podkańska – Starszy Wizytator Lubelskiego Kuratorium Oświaty,
Pan Krzysztof Chmielik – Przewodniczący Rady Powiatu w Lublinie,
Radni Powiatu Lubelskiego: Pani Joanna Kaznowska, Pan Marcin Olszak, Pan Mateusz Winiarski, Pan Grzegorz Widelski
Pan Artur Rumiński – Sekretarz Powiatu Lubelskiego,
Pani Marta Janeczko – Skarbnik Powiatu Lubelskiego,
Pani Anna Zielińska – Dyrektor Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Lublinie.
Pan Ireneusz Łucka – Burmistrz Bełżyc,
Pan Grzegorz Kamiński – Przewodniczący Rady Miejskiej w Bełżycach,
Pani Anna Ostasz – z-ca Burmistrza Bełżyc
Pani Joanna Kaznowska – Sekretarz Gminy Bełżyce
Pan Dariusz Kamiński – Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Nr 1 w Bełżycach
Pani Urszula Zielińska – Dyrektor Powiatowy Ośrodek Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi w Bełżycach,
Dyrektorzy szkół i placówek oświatowych Powiatu Lubelskiego
Dyrektorzy szkół i placówek z terenu Gminy Bełżyce, Niedrzwica Duża, Borzechów
Pani Krystyna Tomczyk – Prezes Oddziału Okręgu Lubelskiego ZNP
Księża Parafii Rzymsko – Katolickiej pw. Nawrócenia Św. Pawła w Bełżycach: ks.Konrad Szlachta, ks.Paweł Szymański
Nauczyciele emeryci: Pani Marianna Żydek, Pan Andrzej Czaja, Pan Józef Rakuś, Pan Zbigniew Gołofit
Byli Dyrektorzy „Kopernika”: Pani Elżbieta Kaszlikowska i Pan Stanisław Banach
Pan Wiesław Choduń dyrektor Zespołu Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki
Przewodniczący Rady Rodziców: Pan Bogusław Winiarski, Pan Grzegorz Dobrowolski, Pan Piotr Brewczak, Pan Grzegorz Kamiński oraz pełniący funkcję Przewodniczącego od września 2023 r. Pan Piotr Kołtuniewicz
Nauczyciele i pracownicy „Kopernika” – sprzed lat i obecnie pracujący w szkole
Uczniowie Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika oraz najważniejsi bohaterowie spotkania czyli absolwenci szkoły