Podsumowanie

                                            70 lat minęło…

 

        21 października 2023 r. świętowaliśmy Jubileusz szkoły. Honorowy patronat nad uroczystością objęli: Pan profesor Przemysław Czarnek Minister Edukacji i Nauki,Pan Zdzisław Antoń Starosta Lubelski i Pani Teresa Misiuk Lubelski Kurator Oświaty.

    Wszystkim obecnym na Jubileuszu bardzo dziękujemy za obecność i stworzenie atmosfery, którą zapewnić mogli Ci, którzy kiedykolwiek w jakikolwiek sposób byli związani z naszą szkołą. Dziękujemy naszym Gościom za miłe słowa skierowane do szkolnej społeczności.

     Jubileusz rozpoczęła uroczysta msza św. w Kościele Parafialnym pw. Nawrócenia św. Pawła odprawiona przez księdza Konrada Szlachtę. Homilię wygłosił ks. Paweł Szymański. Następnie maszerowaliśmy ulicami miasta w rytm marsza. Eskortował nas wóz Straży Pożarnej i Policja. Skąpani w promieniach słońca i bezpieczni dotarliśmy do szkoły. Na sali gimnastycznej  odbyła się akademia, prowadzona przez panią Agnieszkę Kwiatkowską, nauczycielkę języka polskiego i pana Adama Skraińskiego, nauczyciela historii i wiedzy o społeczeństwie, podczas której wspominaliśmy przeszłość. Został wyświetlony film złożony ze zdjęć pochodzących ze szkolnych kronik i archiwów prywatnych. Wspominaliśmy również tych nauczycieli, którzy odeszli. Obydwa filmy były zaprezentowane z myślą, że jedno zdjęcie mówi więcej niż tysiąc słów. Do filmów dołączone zostały recytacje wierszy wykonane przez uczniów: Martynę Taramas, Piotra Kołtuniewicza i Jakuba Majkuta. W przemówieniu Anny Matysek, dyrektora Zespołu Szkół, znalazło się kilka ważnych dat, ale przede wszystkim słowa uznania dla dyrektorów, nauczycieli, pracowników i uczniów wszystkich pokoleń związanych z naszą szkołą. Dokładne informacje dotyczące rozwoju szkoły zawarte są w monografii wydanej  z okazji Jubileuszu.

       W trakcie uroczystości miały miejsce spontaniczne i niezwykle miłe zdarzenia. Pani  Danuta z domu Winiarska, rok ukończenia szkoły 1965, wspominała swoje szkolne lata, które urozmaiciła piosenkami bliskimi jej pokoleniu i sercu. Razem z nią śpiewała cała sala. Wychowankowie pani Marianny Żydek, rok ukończenia 1971, wręczyli kwiaty swojej ukochanej nauczycielce ( najstarszej na sali ), a wszyscy obecni wstali  i odśpiewali „Sto lat”. Bukietami kwiatów uhonorowani zostali byli dyrektorzy „Kopernika” pani Elżbieta Kaszlikowska i pan Stanisław Banach. Po przemówieniach, wspomnieniach i gratulacjach nasze nauczycielki wraz z uczennicami odśpiewały hymn szkoły, poczty sztandarowe odprowadziły sztandary: Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika i Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika. Dyrekcja w osobach: Anna Matysek, Małgorzata Dubil i Dariusz Grabek zaprosili wszystkich do zwiedzania szkoły, a pana Starostę Zdzisława Antonia o odsłonięcie pamiątkowej tablicy.

Pokój nauczycielski zamienił się tego dnia w salę bankietową dzięki nauczycielom przedmiotów gastronomicznych, a od godziny 16. rozpoczął się bal absolwenta, który został zorganizowany w „Domu Weselnym u Torunia” w Bełżycach.

Było wzruszająco, wesoło i spontanicznie.