10 kwietnia w naszej szkole odbył się finał VIII Wojewódzkiego Konkursu Translatorskiego „Skrzydlate Słowa”, zorganizowanego przez nauczycieli języków obcych ZS we współpracy z nauczycielami przedmiotów gastronomicznych.

Konkurs patronatem naukowym objęła Pani dr hab. Magdalena Sowa, profesor UMCS, Kierownik Katedry Lingwistyki Stosowanej UMCS.

Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawował Pan Zdzisław Antoń, Starosta Lubelski.

Swoją obecnością zaszczycili nas:

– Pan Andrzej Chrząstowski, Wicestarosta Lubelski

– Pani Joanna Kaznowska, Radna Powiatu w Lublinie

– Pani Anna Zielińska, Dyrektor Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Lublinie

Powiat Lubelski – Starostwo Powiatowe w Lublinie

W finałowych zmaganiach wzięło udział 54 uczniów z dwudziestu szkół (podstawowych i ponadpodstawowych) powiatów: lubelskiego, opolskiego i puławskiego. Konkurs  odbywał się w dwóch kategoriach językowych. Uczestnicy mieli 90 minut na przetłumaczenie dwóch tekstów – wiersza z języka obcego na język polski i fragmentu prozy z języka polskiego na angielski lub niemiecki. Miłośnicy języka Szekspira mieli do dyspozycji fragmenty prozy Remigiusza Mroza (uczniowie LO) oraz Anny Matysek (siódmo – i ósmoklasiści), a także wiersze (Maya Angelou, Drora Matlofsky). W kategorii języka niemieckiego tłumaczono prozę Małgorzaty Kornaś i Moniki Abraszewskiej. Licealistom przypadł w udziale utwór Roberta Reinicka, a ich młodsi koledzy tłumaczyli wiersz niezanego autora. Podstawowymi kryteriami oceny przekładów były: poprawność językowa, dokładność tłumaczenia i inwencja twórcza.

Prezentujemy LAUREATÓW tegorocznej edycji konkursu:

Kategoria ANGIELSKI – SZKOŁA PODSTAWOWA

Miejsce I – Aleksandra Pękalska, Szkoła Podstawowa w Palikijach

Miejsce II – Zuzanna Czech, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Bełżycach

Miejsce III – Weronika Kwietniewska, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Bełżycach

Wyróżnienia:

Krystian Jagowdzik, Szkoła Podstawowa im. Bohaterów 7. Kołobrzeskiego Pułku Piechoty w Niedrzwicy Dużej

Gabriel Pelak, Szkoła Podstawowa w Kłodnicy Dolnej

Kategoria ANGIELSKI – SZKOŁA PONADPODSTAWOWA

Miejsce I – Antonina Przybycień, Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poniatowej

Miejsce II – Wiktoria Słotwińska, Zespół Szkół im. Mikołaja Kopernika w Bełżycach

Miejsce III ex aequo –

Maria Banaszek, Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie

Mateusz Borkowski, Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Wysokiem.

Wyróżnienia:

Karmen Kędzierska, Zespół Szkół im. Mikołaja Kopernika w Bełżycach

Maja Motyl, Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Opolu Lub.

Kacper Szysiak, Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Niemcach

Kategoria NIEMIECKI – SZKOŁA PODSTAWOWA

I miejsce – Zuzanna Szymańska, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Sobieszczanach

II miejsce – Marianna Osipowicz, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Bełżycach

Wyróżnienie:

Bartłomiej Olszak, Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Strzeszkowicach Dużych

Kategoria NIEMIECKI – SZKOŁA PONADPODSTAWOWA

I miejsce – Liliana Zalewska, Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie

II miejsce – Natalia Kliczka, Zespół Szkół im. Mikołaja Kopernika w Bełżycach

III miejsce – Martyna Pietrzak, Zespół Szkół im. Mikołaja Kopernika w Bełżycach

Nagrody laureatom wręczyli nasi goście.

PODZIĘKOWANIA OD ORGANIZATORÓW

Konkurs na szczeblu wojewódzkim to przedsięwzięcie wymagające zaangażowania i współpracy wielu ludzi – dyrekcji, nauczycieli, pracowników administracji, uczniów, a także osób spoza szkoły.

Z całego serca dziękujemy wszystkim, którzy wspierali nas w organizacji tego wydarzenia:

– Dyrekcji Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika: Pani Annie Matysek, Pani Małgorzacie Dubil, Panu Dariuszowi Grabkowi

– Sponsorom nagród:

Pani Elżbiecie Kaszlikowskiej, która ufundowała nagrody główne dla laureatów

Pani Annie Porębiak, właścicielce Księgarni z ul. Rynek 30

Pani Anecie Dul – Ozonek, właścicielce Biura Usługowo – Handlowego z ul. Rynek 23

Radzie Rodziców w ZS

Wydawnictwom językowym: Oxford University Press, Pearson, Macmillan, Klett

Dziękujemy sponsorom, którzy zapewnili  poczęstunek dla uczestników i ich opiekunów:

– Pani Marii Gad ze Sklep Spożywczo – Przemysłowego „Wszystko u Jasia” z ul. Rynek 22

– Supermarketowi STOKROTKA z ul. Bychawskiej w Bełżycach

– Supermarketowi Intermarche w Bełżycach

Składamy serdeczne podziękowania Prof. Magdalenie Sowie. Dziękujemy za obecność i za przeprowadzenie warsztatów językowo-kulturowych dla uczestników konkursu.

Gorące podziękowania za współpracę i pomoc w organizacji i obsłudze konkursu kierujemy do:

– Pani Renaty Garbacz, Pani Anny Dacki, Pani Elżbiety Maj, Pani Marty Kalickiej, Pani Beaty Siczek, Pani Marty Iwaniak, Pani Grażyny Stachyry, Pani Jolanty Jęczeń, Pana Krzysztofa Landosa, Pana Jarosława Solisa.

– naszej młodzieży:  Dziękujemy uczennicom klasy 3ct – Malwinie, Kasi, Karolinie, Martynie,  uczniom klasy 2B LO: Alinie, Agacie, Wiktorii, Zuzi, Jagodzie, Marysi, Zuzi, Julce, Roksanie, Kubie i Kornelowi oraz Agacie z klasy 2A LO – byliście jak zwykle niezawodni!

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom „SKRZYDLATYCH SŁÓW” i ich opiekunom, a laureatom gratulujemy sukcesów! Do zobaczenia w kolejnej edycji!

Fot. Jagoda Golema, Roksana Dalmata, Zuzanna Lewandowska, Julia Kruk