W dniu 17 maja 2024 r. delegacja naszej szkoły(uczniowie klas 1al i 3al) pod opieką Pani Marty Iwaniak wzięła udział w XV edycji Dnia Historyka organizowanym przez Wydział Historii i Archeologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Historia w dobie sztucznej inteligencji – pod takim hasłem odbył się Dzień Historyka. W wydarzeniu brało udział około 200 uczniów ze szkół z Lubelszczyzny.

Na program złożyły się wykłady:

– Czy historycy śnią o elektrycznych owcach? O wykorzystaniu sztucznej inteligencji w badaniu i prezentowaniu przeszłości, dr Karol Kasprowicz

– AI wobec Antyku, dr Artur Turowski

– Przyszłość przeszłości… dr hab. Dariusz Słapek, prof. uczelni, dr hab. Marek Konstankiewicz, prof. uczelni, dr hab. Małgorzata Kołacz-Chmiel, mgr Michał Sieńko  

Nasi uczniowie uczestniczyli też w warsztatach – Mapowanie przeszłości. Narzędzia cyfrowe (GIS) w badaniach historycznych.

„W piątek miałem niesamowitą okazję uczestniczyć w wykładzie na UMCS w Lublinie na temat sztucznej inteligencji i jej zastosowania w historii. Wykład był prowadzony przez profesora, który w fascynujący sposób przedstawił, jak AI może pomóc w analizie historycznych danych i rekonstrukcji wydarzeń z przeszłości. Po zajęciach wzięliśmy udział w konkursie, który sprawdził naszą wiedzę na temat wykładu oraz umiejętności praktycznego zastosowania AI. Udało mi się zdobyć drugie miejsce, co było dla mnie ogromnym wyróżnieniem i motywacją do dalszej nauki. To była wyjątkowa przygoda, która zainspirowała mnie do zgłębiania tematu sztucznej inteligencji.”

                                                                                                                                                                                                                                                                                    Piotr Jakubowski 

Pełna relacja z Dnia Historyka:

https://radio.lublin.pl/2024/05/jak-ai-pomaga-w-odkrywaniu-przeszlosci-dzien-historyka-na-umcs-zdjecia/

https://www.youtube.com/watch?v=xUxX8eNgviQ

https://www.umcs.pl/pl/galeria-zdjec,4617,xv-dzien-historyka,149313.chtm 

                                                                                                                                                                                                                                                                              Elżbieta Kaszlikowska