VII Wojewódzki Konkurs Translatorski „Skrzydlate Słowa”

31 marca 2023 r. w naszej szkole odbył się VII Wojewódzki Konkurs Translatorski „Skrzydlate Słowa”, zorganizowany przez nauczycieli języków obcych ZS.

Patronat honorowy nad konkursem objęli: Starosta Lubelski Zdzisław Antoń, Lubelski Kurator Oświaty Teresa Misiuk oraz Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego. Patronat naukowy sprawował Kierownik Katedry Lingwistyki Stosowanej UMCS dr hab. Jarosław Krajka, prof. uczelni.

W konkursie wzięło udział 50 uczniów z czternastu szkół (podstawowych i ponadpodstawowych) powiatów: lubelskiego, opolskiego i puławskiego. Uczestnicy mieli 90 minut na przetłumaczenie dwóch tekstów – wiersza z polskiego na język obcy i fragmentu prozy z języka angielskiego lub niemieckiego na polski. Miłośnicy języka Szekspira mieli do dyspozycji fragmenty prozy Henninga Mankella (uczniowie LO i technikum) i Kevina Hadley’a (siódmo – i ósmoklasiści), a także wiersze Wisławy Szymborskiej i Ludwika Jerzego Kerna. W kategorii języka niemieckiego tłumaczono prozę Andrei Schomburg i Poula Nielsena oraz wiersze Alicji Barton i Ewy Dafner. Podstawowymi kryteriami oceny przekładów były: poprawność językowa, dokładność tłumaczenia i inwencja twórcza.

Oto laureaci tegorocznej edycji konkursu:

Kategoria ANGIELSKI – SZKOŁA PODSTAWOWA

Miejsce I – Piotr Józefczak, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Królowej Jadwigi w Bełżycach

Miejsce II – Iga Sierpińska, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Bełżycach

Miejsce III – Aleksandra Pękalska, Szkoła Podstawowa w Palikijach

Wyróżnienie: Nikodem Kamela, Szkoła Podstawowa im. Stanisława Marusarza w Wojciechowie

Kategoria ANGIELSKI – SZKOŁA PONADPODSTAWOWA

Miejsce I – Karmen Kędzierska, Zespół Szkół im. Mikołaja Kopernika w Bełżycach

Miejsce II – Amelia Czempińska, Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Opolu Lubelskim

Miejsce III – Maria Banaszek, Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie

Wyróżnienie: Gabriela Iżowska, Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Niemcach

Kategoria NIEMIECKI – SZKOŁA PODSTAWOWA

I miejsce – Anna Wójtowicz, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Królowej Jadwigi w Bełżycach

II miejsce – Julia Walczak, Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Operacji Most I w Matczynie

III miejsce – Monika Gotkiewicz, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Bełżycach

Kategoria NIEMIECKI – SZKOŁA PONADPODSTAWOWA

I miejsce – Paweł Podolak, Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Wysokiem

II miejsce – Milena Dzierżak, Zespół Szkół im. Mikołaja Kopernika w Bełżycach

III miejsce – Dominika Lenartowicz, Zespół Szkół im. Mikołaja Kopernika w Bełżycach

Nagrody główne zostały przekazane laureatom podczas uroczystości Dnia Patrona, a wręczyli je nasi goście – Pan Starosta Zdzisław Antoń, Pan Profesor Jarosław Krajka oraz Dyrektor ZS Anna Matysek.

PODZIĘKOWANIA OD ORGANIZATORÓW

Z całego serca dziękujemy wszystkim, którzy wspierali nas w organizacji konkursu:
– Dyrekcji Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika
– Pani Elżbiecie Kaszlikowskiej, sponsorowi konkursu, fundatorowi nagród głównych dla laureatów
– Sponsorom nagród: Radzie Szkoły, wydawnictwom Oxford University Press, Pearson, Macmillan, WSiP
– Supermarketowi STOKROTKA z ul. Bychawskiej w Bełżycach, który zapewnił poczęstunek dla uczestników konkursu

Składamy serdeczne podziękowania Prof. Jarosławowi Krajce, Kierownikowi Katedry Lingwistyki Stosowanej UMCS. Dziękujemy za obecność i za przeprowadzenie warsztatów językowych dla uczestników konkursu.

Gorące podziękowania za współpracę i pomoc w organizacji i obsłudze konkursu kierujemy do naszych koleżanek i kolegów – Pani Beaty Siczek, Pani Elizy Wójcik, Pana Adama Skraińskiego, Pani Grażyny Stachyry, Pani Marty Kalickiej, Pani Elżbiety Dybalskiej, Pani Joanny Oszust.
Bardzo doceniamy pomoc ze strony naszej młodzieży.

Dziękujemy uczennicom technikum oraz uczniom klasy 1B LO: Roksanie, Wiktorii, Zuzi, Kubie, Marysi, Zuzi, Olkowi i Kornelowi – spisaliście się na medal!

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom „SKRZYDLATYCH SŁÓW” i ich opiekunom, a laureatom gratulujemy sukcesów! Do zobaczenia w kolejnej edycji!