1 marca 2023 r. odbyła się w Ministerstwie Edukacji i Nauki promocja książki Rafała Dobrowolskiego pt. “Kowboj – jak nigdy się nie poddać. Historia Zbigniewa Matysiaka”.

Miałam zaszczyt i przyjemność uczestniczyć w tym wydarzeniu. Autor książki jest absolwentem “Kopernika” i moim uczniem. W spotkaniu wzięła udział córka tytułowego bohatera Pani Iwonna Pidek, Minister Edukacji Pan Przemysław Czarnek oraz Marcin Krzysztofik z IPN w Lublinie. 

      Rafał miał to szczęście, że znał bohatera swojej książki i zyskał przyjaźń jego córki, która udostępniła mu rodzinne archiwum konieczne do pracy nad książką. Kilka zdjęć wykorzystanych w książce pochodzi ze zbiorów Grzegorza Sierpińskiego, który także jest absolwentem naszego Liceum. We wstępie od autora można przeczytać, że “Kowboj” był człowiekiem niezwykłym: charyzmatycznym, przebojowym, a jednocześnie skromnym. Rafał Dobrowolski od wielu lat organizuje największe tego typu w Polsce piesze “Rajdy mjra “Zapory”, w których biorą udział także nasi uczniowie. Celem organizatora jest pielęgnowanie pamięci o bohaterach broniących najwyższych wartości i pielęgnowanie patriotyzmu. Na 22 kwietnia 2023 r, zaplanowany jest 10. jubileuszowy rajd, na który Organizatorzy zapraszają już dziś wszystkich, dla których znaczenie mają pamięć, historia oraz miłość do ojczyzny. 

 Anna Matysek